Microsoft Ignite to coroczne wydarzenie skupiające się na technologiach Microsoftu. W tym roku odbyło się ono we wrześniu w dniach 22-24 w trybie online. Stacjonarne wydarzenie wyróżnia się tym, że w trakcie niego można przystąpić do egzaminu za darmo. W związku z tym, że tegoroczne wydarzenie odbywało się online, Microsoft dał możliwość zdobycia vouchera na egzamin. Podobnie jak w przypadku marcowego wydarzenia Microsoft Build należało spełnić dwa warunki:

Po przeczytaniu informacji o voucherze natychmiast przystąpiłem do wykonywania zadań. Niespodziewanie podczas wykonywania jednego z nich moją uwagę przykuł mały szczegół, który postanowiłem wykorzystać.

Easter Egg

W czasie trwania wydarzenia na Twitterze trwała zabawa #FindMicrosoftLearn polegająca na znalezieniu Easter Eggs, czyli ukrytych przedmiotów nawiązujących do Microsoft Learn, które w swoich kadrach ukrywali prowadzący:

Wykonując jedno z ćwiczeń w Microsoft Ignite Cloud Skills Challenge dzięki dociekliwości oraz czujnemu oku zauważyłem, że w ćwiczeniu używana jest strona, która nie istnieje, co ciekawsze, na tamtą chwilę nie była nawet zarejestrowana. Widząc kolejny raz hashtag #FindMicrosoftLearn na Twitterze i przypominając sobie, że strona jest do wzięcia, wpadł mi do głowy genialny pomysł stworzenia własnego Easter Egga! 😎
Takiej okazji nie mogłem przegapić. Był to koniec pierwszego dnia wydarzenia, trzeba było się śpieszyć, żeby nikt mnie nie uprzedził. Szybkie zalogowanie się na stronę rejestratora domen, opłacenie/rejestracja domeny, i już mogłem zacząć działać 👨‍💻. Czas gonił, a chciałem, aby strona była gotowa jak najszybciej, tym bardziej że był to już środek nocy… Frontend zdecydowanie nie jest moim sprzymierzeńcem, więc padło na odtworzenie czegoś, co już robiłem wcześniej. Jakiś czas temu bawiłem się silnikiem do generowania stron statycznych Hugo, żeby zobaczyć, jak się tworzy za jego pomocą bloga. Napisałem nawet krótki post o tym, jak hostować taką stronę na GitHub Pages (i teraz uwaga incepcja lvl 🤯 post został wygenerowany właśnie w Hugo). Nie pozostało mi nic innego jak wykorzystać wcześniej napisany post i stworzyć prostą stronę, a dokładniej mówiąc blog z jednym wpisem.
I tak po walce z DNS’ami, 4 godziny później strona była gotowa, dzięki czemu już kolejnego dnia została odnaleziona 👏

W chwili pisania tego posta powyższy Easter Egg nadal istnieje, dlatego też zdecydowałem się nie psuć zabawy i nie umieszczać ani adresu URL strony, ani ćwiczenia, w którym on występuje.
Ciekawych odsyłam do Microsoft Ignite Cloud Skills Challenge, który będzie trwał do 7 października.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach! 😊