Trochę czasu od nowego roku minęło, więc to dobry czas, aby podsumować na spokojnie poprzedni rok, a tym samym zacząć pisać bloga :)


Rok 2019 rozpocząłem od obrony pracy inżynierskiej i rozpoczęciu studiów magisterskich, jednocześnie powoli rozglądając się za pierwszą pracą w IT. W maju udało mi się ją znaleźć jako młodszy programista w PCG Academia, wtedy też postanowiłem zrezygnować ze studiów i skupić się na pracy oraz rozwoju i tak w ciągu roku wziąłem udział w kilku kursach online:

Dwa pierwsze kursy przerwałem (odpowiednio w 8 oraz 7 tygodniu) skupiając swoją uwagę na Microsoft Learn i decyzji tej nie żałuję - w ciągu roku na platformie udało mi się wykonać 100 modułów (17 ścieżek edukacyjnych) co pozwoliło mi zagłębić się w świat Microsoft Azure dopełniając wiedzę zdobytą początkiem roku w kursie Zrozum Wszystkie Usługi.

Ten rok był również owocny w pierwsze kontrybucje na GitHubie, co prawda nic wielkiego, ale cieszę się z nich patrząc na to, że to dopiero początek mojej drogi i już udało mi się dołożyć małą cegiełkę do takich organizacji jak: Microsoft Docs, Microsoft Azure, Kubernetes czy też Docker. Emocji towarzyszących przy pierwszym pull requeście, podpisaniu CNCF CLA oraz późniejszej akceptacji zmian nie da się opisać! Szczerze mówiąc większość z tych kontrybucji nie powstałaby, gdyby nie kurs Kubernetes dla każdego oraz Microsoft Learn.

W 2019 roku miałem również przyjemność uczestniczyć w 2 konferencjach: RZEmioslo.IT, w której uczestniczyłem już drugi raz oraz Cloudyna 2019, dzięki której miałem okazję spojrzeć na chmurę z innej strony niż do tej pory tj. od strony prawnej oraz biznesowej, co było mega ciekawe. Na zakończenie jak to w podsumowaniach bywa, nie mogłoby też zabraknąć przeczytanych książek: Zawód: Programista oraz Professional Cloud Architect – Google Cloud Certification Guide - może niewielka lista ale zawsze to coś! 💪


Plany na przyszłość? Z pewnością rozwój w kierunku chmur, szczególnie w kierunku Microsoft Azure. Dodatkowo chciałbym zacząć dzielić się wiedzą, co mam nadzieję uda mi się tutaj na blogu :)